La Prensa, 24.6.2022. Prezident Alberto Fernández vyzval blok zemí BRICS, aby přijal Argentinu za svého plnoprávného člena a zapojil se tak do diskuse o "agendě pro budoucnost", a požadoval změny ve způsobu přidělování zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu (MMF).
"Jsme poctěni pozváním na toto rozšířené zasedání BRICS. Usilujeme o to, abychom se stali plnohodnotnými členy této skupiny národů, která již nyní představuje 42 % světové populace a 24 % světového hrubého domácího produktu," řekl prezident.
Při virtuální účasti na 14. summitu BRICS hlava státu zdůraznila, že blok tvořený Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou "představuje platformu s obrovskými možnostmi pro realizaci programu pro budoucnost, který povede k lepší a spravedlivější době". "Argentina se chce do tohoto prostoru zapojit a nabídnout svůj příspěvek jako jeho člen," zdůraznil Alberto Fernández.
Kromě zemí, které se k bloku hlásí, se jednání zúčastnili také vedoucí představitelé Alžírska (Abdelmadžid Tebboune), Egypta (Abdel Fattáh El-Sísí), Indonésie (Joko Widodo), Kazachstánu (Kassym-Jomart Tokajev), Senegalu (Macky Sall). Dále byli přítomni z Uzbekistánu Shavkat Mirziyoyev , Hun Sen z Kambodže, Abiy Ahmed Ali z Etiopie, Josaia Qoreque Bainimarama z Fidži, Ismail Sabri Yaakob z Malajsie a Prayut Chan-o-Cha z Thajska.
Alberto Fernández před hlavami států navrhl "dohodnout se na společné agendě", která by této skupině zemí umožnila "účinněji vyjádřit své obavy na příštím zasedání G20", které se bude konat v listopadu příštího roku v Indonésii.
Zdůraznil také, že "institucionální a ekonomická váha BRICS se může stát faktorem finanční stability", a domnívá se, že "rozšíření jejich Nové rozvojové banky může být užitečným nástrojem pro posílení národních infrastruktur".
"Je čas prozkoumat mechanismy spolupráce, jako je například měnový swap, který Argentina podepsala s Čínou. Je načase podpořit vytvoření Mezinárodní agentury pro hodnocení rizik, která by předala do rukou veřejnosti to, co je dnes v rukou soukromých zájmů," řekl a zároveň zdůraznil význam "projednání směrnic, které určují obecné přidělování zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu". Dodal, že "zvláštní práva čerpání jsou rovněž nezbytným nástrojem pro nezbytnou kapitalizaci regionálních rozvojových bank".
V této souvislosti prezident poznamenal, že "bez vytvoření ekonomického modelu, který by skoncoval s finančním vyloučením, bude možnost vybudování spravedlivějšího a rovnějšího světa nakonec jen chimérou".
Poté, co vyzval k zastavení války mezi Ukrajinou a Ruskem, prezident zdůraznil, že Argentina je "bezpečným a odpovědným dodavatelem potravin, uznávaným v oblasti biotechnologií a aplikovaných logistických technologií". "To znamená, že jsme schopni nejen vyrábět a vyvážet potraviny. Víme také, jak poskytovat služby a školit odborníky, aby ostatní země mohly zvýšit svou výrobní efektivitu a zlepšit tak kvalitu života svých obyvatel. Máme velké energetické zdroje," řekl.
Pokračoval: "To vše děláme, zatímco se potýkáme s obtížemi rozvojové země s velkým dluhovým břemenem. Musíme zlepšit naši infrastrukturu, diverzifikovat naši výrobní základnu, využít nová průmyslová odvětví jako zdroje nových pracovních míst a zvýšit tak náš vývoz."
"Chci skoncovat s extrémní chudobou ve své zemi, která je součástí kontinentu, jenž je dnes bohužel nejnerovnějším kontinentem na světě. Bez odpovídající veřejné politiky nebudeme schopni realizovat cíle udržitelného rozvoje stanovené OSN pro rok 2030. K dosažení těchto cílů je třeba obnovit mír. Je nezbytné, aby byly válečné akce na Ukrajině zastaveny. Chceme se podílet na hledání řešení, které sblíží všechny zúčastněné strany, aby bylo dosaženo trvalého míru, který definitivně opustí dynamiku vyvolanou eskalací války," řekl.
Na závěr řekl: "Musíme jednou provždy pochopit, že rozvoj musí být novým názvem pro mír. A mír dnes musí být novým názvem pro rozvoj.
Zdroj: zde.
Argentinský prezident Alberto Fernández. Foto: La Prensa