Elektřina

Premiér Fiala tvrdí, že to jinak nejde, elekřinu prý musíme prodávat na burze v Lipsku a proto je tak drahá. Zákon prý chrání minoritní akcionáře Čezu a my ho musíme dodržovat. Není to pravda. Francie je ve stejné situaci, ve francouzské energetické společnosti EDF vlastní stát 84%. Koncovou cenu elektřiny ale určuje stát svým předpisem, takže například v roce 2022 se ve Francii zvýšila cena elektřina pouze o 4 %. U nás o několik set procent.

Slovensko má ve své energetické společnosti pouhých 30%. Přitom stačilo jediné: předložit do parlamentu zákon, kterým by byla zdaněna elektřina vyráběná na Slovensku. Majoritní akcionáři okamžitě přispěchali s tím, že se chtějí dohodnout. A zafixovali cenu elektřiny pro domácnosti až do roku 2024 na 62 EUR za 1 MWh. My v současné době platíme přes 400 EUR za 1 MWh a blížíme se pěti stům. Takže platíme 8x více než slovenské domácnosti.

Pravda je tedy to, co řekl jiný politik ODS: nemůže opustit burzu v Lipsku, protože bychom poškodili zájmy Německa ... takže to naše vláda nechá raději zaplatit naše občany...

V současné době neexistuje jediný právní předpis, který by nás nutil provádat elektřinu na burze v Lipsku ...

Stát musel za ČEZ zaplatit na burze v Lipsku 74 miliard korun, pro případ, že by ČEZ nesplnil své závazky - tato kauce se bude stále zvyšovat, jak poroste cena elektřiny...

Řešení je jasné: okamžitě odejít z burzy v Lipsku a prodávat našim domácnostem elektřinu za regulovanou cenu ...

Systém emisních povolenek: většinu jich vlastní americké penzijní fondy, německé a čínské banky - takže třetina ceny, kterou teď platíme za elektřinu, jde jim. ...

Celé video zde.

 

Cena plynu

Plyn potřebují nejen domácnosti, 70% plynu u nás spotřebuje průmysl. Nejvíce plynu jde z Ruska třemi plynovody: Jamal, Nord Streem I a Nord Streem II. Nord Streem II nebyl na nátlak USA vůbec spuštěn, Amerika si tím chrání svoje zájmy. Nord Streem I dnes jede na 20% kvůli sankcím na technlologie. ... Španělsko je závislé na ruském plynu jen z 13%, ale my z 98 procent. Španělsko, Itálie, Francie odstřižení od ruského plynu zvládnou bez větších obtíží. Německo už bude mít problémy, u nás je to konec ekonomiky, jak ji známe. Sankce jsou sice společné, ale ne každý za ně zaplatí stejně.

Podle premiéra máme zásobníky plné z 80%. Stát je ale před časem z nepochopitelných důvodů odmítl odkoupit, když je RWE nabízelo za velmi výhodnou cenu 500 milionů EUR, což je hodnota jednoho z těchto zásobníků. Takže dnes tyto zásobníky patří německým firmám. V případě krize si Německo (Bavorsko) převede plyn ze zásobníků k sobě.

Premiér dále tvrdí, že máme plyn z terminálů v Nizozemí - odtamtud k nám ale k nám nevede žádný plynovod. A další otázka je, pokud by se k nám přes Německo tento plyn nějak dostal, kolik bude stát. Dnes stojí u nás plyn 10x více, než loni, což je situace naprosto neudržitelná, jak pro domácnosti, tak pro průmysl.

Bulharsko už oznámilo, že bude jednat s Gazpromem o uzavření vlastní smlouvy na dodávky plynu a Česká republika by měla udělat to samé, tedy uzavřít smlouvu s dodavateli z Ruska na dodávky levného plynu. Není otázkou, jestli budeme brát plyn z Ruska nebo ne, je jen otázkou, kolik za to zaplatíme. Momentálně platím zbytečně 10x více, než co bychom platit museli.

Postoj pana Fialy, který tvrdí, že se od ruského plynu odstřihneme, naprosto otevřeně mluví o tom, že je Rusko nepřítel a že vybudujeme nové cesty tak, abychom na ruském plynu vůbec nebyly závislí, tak tento postoj mi přijde velmi úsměvný. Je to jako kdybyste přišli za svoji manželkou a řekli jste ji "já se s Tebou rozvedu, seš špatná, zlá, a chci se s tebou rozvést. Ale až za pět let. Já na to dřív nemám. Takže těch pět let jestli bys mi ještě vařila, prala, uklízela ..."

Celé video zde.

jindrich rajchl 600