Podle informací uvedených v článku, který zveřejnil Ron Paul Institute, investovaly USA do nastolení prozápadní vlády na Ukrajině pět miliard dolarů. O této částce hovořila Victoria Nulandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Nulandová v prosinci 2013 uvedla, že USA od roku 1990 vynaložily na "demokratizaci" Ukrajiny 5 miliard dolarů. Nulandová samozřejmě neřekla, na co konkrétně byly tyto peníze použity.
Washington takto mimo jiné financoval školení "aktivistů", kteří v únoru 2014 svrhli legálně zvoleného prezidenta Janukovyče. Tomuto puči předcházely násilné demonstrace, jejichž účastníci napadali policisty tyčemi a zápalnými lahvemi. Koncem února došlo ke střelbě do demonstrantů, ke které měl údajně dát pokyn Janukovyč. To ale nebyla pravda - Berkut do demonstrantů nestřílel. Bylo to součástí plánu, jak vyvolat masový odpor vůči tehdejšímu prezidentovi a donutit ho k útěku.
Kdo je tedy agresorem? Je to Rusko, které podporovalo vyhlášení nezávislosti Krymu a novoruských republik? Není spíše agresí financování a organizování státního převratu?
Odpovědnost za současnou občanskou válku na Ukrajině má v prvé řadě Washington, který dlouhodobě usiloval o začlenění Ukrajiny do své sféry vlivu. To mu mělo umožnit umístit na Ukrajině svůj protiraketový systém a snížit odstrašující sílu ruského jaderného arzenálu.
Nelze se divit, že rusky mluvící obyvatelstvo se nechtělo podřídit protiruské pučistické vládě a hlasovalo na Krymu pro připojení k Rusku a v novoruských republikách pro samostatnost. Polofašistický charakter současné kyjevské moci a její zločiny jsou kapitolou pro samostatný článek.
Bohužel, většina státních představitelů České republiky (s výjimkou prezidenta a některých poslanců a senátorů) hovoří neustále o tom, jak je potřeba trvat na sankcích proti Rusku, i když nám to přinese ekonomické ztráty. Že peníze a zisk nejsou všechno, je jistě pravda. Pokud ale pomocí sankcí chtějí dosáhnout spravedlnosti, měli by své úsilí zaměřit vůči tomu, kdo s agresí začal, a ne vůči tomu, kdo se agresi brání.