Svět bez hotovosti

Návrh na zavedení digitálního eura se tváří naprosto nevinně. Vedle toho budou přeci existovat ještě běžné papírové bankovky. Výhody jsou zřejmé: peněženku s hotovostí můžete někde ztratit, může Vám ji někdo ukrást, bankovky jsou plné bacilů. Další výhody jsou tady pro banky. Když vznikne panika (hrozba války, blížící se státní bankrot), stojí lidé fronty před bankomaty a vybírají hotovost, které nemusí být dostatek. Pokud bude měna digitální, nebude co vybírat. Konečně je tady výhoda i pro finanční úřady. Každá digitální transakce bude viditelná, už žádné daňové úniky. Je tu i bonus pro bezpečnostní složky státu: za co asi zaplatil pan Novák panu Kudláčkovi 10 tisíc euro?

paypal blokace

Ilustrační obrázek: Zablokování PayPal účtu

Mírný nátlak je účinnější než brutální

Možnost zablokování elektronické peněženky je však také dokonalým nástrojem pro potrestání neposlušných občanů. „Pročpak jste se ještě nenechal očkovat proti opičím neštovicím? Nevidíte, jak je to sobecké, když se ti, kdo potřebují lékařskou péči nemohou kvůli Vám dostat k lékaři?“ Kolik asi zůstane odpůrců jediné oficiální pravdy, když jim správce zamkne peněženku, třeba na základě upozornění nějaké nevládní organizace? Budete ještě někam psát, co se „nemá“, když si pak nebude moct koupit ani housku, dokud se „nepolepšíte“?

Kromě toho s sebou digitální euro nese také aspekt omezení ekonomické suverenity národních států, jak se o tom hovoří na webu ProLibertate. Tam také najdete odkaz, přes který můžete Evropské komisi do 14.6.2022 poslat svůj názor na tento návrh.