V úterý 13.ledna 2015 došlo na území kontrolovaném ukrajinskou armádou poblíž města Volnovacha k útoku na autobus jedoucí z Mariupolu. Dvanáct cestujících útok nepřežilo. Ukrajinský prezident Porošenko vystoupil téhož dne večer s prohlášením, ve kterém mimo jiné uvedl: "Paříž a Volnovacha jsou události stejného řádu; civilizovaný svět se musí spojit v boji s terorismem" a dále pokračoval: "strašná tragédie u Volnovachy patří k událostem, které i v dnešních podmínkách šokují svou krutostí. Teroristé záměrně zavraždili pokojné cestující včetně čtrnáctileté dívky."

 

Česká televize 14.ledna hovořila o události slovy: "Vyšetřování zatím stále naznačuje, že autobus zasáhla raketa Grad v momentě, kdy místem projížděl". Aktuálně cz psalo podobně: "Kyjev/Moskva - Střela vypálená proruskými separatisty na kontrolní stanoviště armády zabila jedenáct civilistů, informovaly ukrajinské úřady" - tento server také přinesl ilustrační foto, jak by mohl vypadat autobus zasažený střelou Grad. Skutečné snímky autobusu ale vypadají podstatně jinak.

Předseda Národní rady Doněcké lidové republiky (DLR) Andrej Purgin řekl, že nejbližší těžká výzbroj domobrany je umístěna v Telmanově, což je 50 km od Volnovachy. „Ti lidé ve Volnovaše byli postříleni. A kdo Volnovachu ovládá? Ukrajinští vojáci. Volnovacha se nachází velmi daleko od krajního blokpostu, který kontrolujeme. Krajním blokpostem je Jelenovka. Jelenovka je v polovině. Volnovacha je další město, velmi daleko ve stepi, plně kontrolované ukrajinskými vojáky,“ řekl rovněž Purgin.

Ať už byl autobus rozstřílen dávkami ze samopalu či kulometu, jak píše Václav Danda na Protiproudu nebo zničen nastraženou minou, akce byla zřejmě plánovaně provedena na území zcela kontrolovaném Kyjevem, mimo dostřel novoruských těžkých zbraní.

Mělo to vypadat, že za útokem stojí povstalci - veřejnost na Západě má být vyburcována k tomu, aby souhlasila s velkým tažením ukrajinské armády na Donbas. Že se tento velký útok na Donbas připravuje, potvrdil nepřímo i prezident Porošenko, když oznámil další vlny mobilizací. K tomu musíme připočítat ještě třistapadesát milionů dolarů určených na americké zbraně pro ukrajinskou armádu. Také je potřeba vzít v potaz, že ukrajinská vláda neudělá žádné důležité rozhodnutí bez Washingtonu.

Krveprolití odsoudila Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala k "objektivnímu vyšetření" zabití civilistů. Jak asi bude vyšetřování vypadat? Nejspíš podobně, jako při vyšetřování tragédie MH-17 - tento boeing byl sestřelen ukrajinskou stíhačkou.

Kolik podobných útoků pod falešnou vlajkou nás ještě čeká? A co se bude dít, až zámořská velmoc usoudí, že veřejnost je již dostatečně zpracována a může se přikročit k ukrajinské velké válce?